VACOped

Kód: 5006907/S 5006907/M 5006907/L Zvolte variantu
232 hodnocení
3 765,14 Kč 3 361,73 Kč bez DPH
Externí sklad Externí sklad Externí sklad Zvolte variantu
Rozměr
Zvolená varianta není k dispozici. Reset vybraných parametrů.

POMŮCKU LZE VYDÁVAT POUZE NA POUKAZ!!!!

NEZE ZASÍLAT PŘES E-SHOP

Detailní informace

Detailní popis produktu

POMŮCKU LZE VYDÁVAT POUZE NA POUKAZ!!!!

NEZE ZASÍLAT PŘEZ E-SHOP

 

Vakuové fixační dlahy - náhrady sádry VACOped

Vakuové fixační dlahy tvoří plnohodnotnou alternativu ke klasickým způsobům fixace na dolní končetině.

 

Kvalita fixace je minimálně stejná v porovnání se sádrou či plastovou sádrou, výhodou je možnost přetvarování např. v případě opadnutí otoku a v neposlední řadě nesrovnatelný uživatelský komfort spojený s možností hygieny. Režim použití je vždy určen lékařem!

 

Možnost sejmutí a opakovaného naložení dlahy navíc umožňuje v některých případech provádět šetrnou rehabilitaci pod dohledem fyzioterapeuta již v průběhu fixace a vyhnout se tak ztuhlosti - jedné z komplikací imobilizace. Celková doba léčby a rekonvalescence se tak zkrátí.

 

Jsou učeny pro léčbu poranění a nebo pooperačních (předoperačních) stavů pacienta. Jakékoliv jiné aktivity vždy konzultujte se svým ošetřujícím lékařem.

 

Systém je tvořen dvěmi oddělitelnými částmi skeletu (ventrální a dorzální, neboli vrchní a spodní), které jsou k sobě spojeny nylonovými pásky s přezkami. Součástí skeletu jsou dále adaptéry umožňující nastavení plantární flexe či fixaci v neutrální poloze, stejně jako podrážka a nebo podpatek umožňující pohodlnou chůzi.

 

Srdcem systému je ale vakuový polštář uložený v hygienickém povlaku (který je vyměnitelný a umožňuje tak zachovávat potřebnou hygienu poraněné končetiny). Vakuový polštář je naplněn malými polystyrénovými kuličkami. Pokud je polštář zavzdušněný, je možné snadno do něj uložit poraněnou končetinu. Poté co se speciální ruční vývěvou (je součástí dodávky) z vakuového polštáře vysaje vzduch,, polystyrénové kuličky se (působením mírného vakua) po sobě přestanou posouvat a vytvoří nehybný, a tím i velmi pevný a dobře fixující tvarový otisk. Vakuový polštář ani nezvětší svůj objem, ani končetinu nikterak pevněji neobemkne a nesvírá - přesto vznikne pevný obal přesně kopírující tvar končetiny. Tvar fixace určuje sama končetina a nikoliv dlaha!

 

Na fixaci končetiny se tak podílí pevný rozebíratelný plastový skelet spolu s evakuovaným polštářem tvořícím pevný tvarový otisk končetiny.

Systém je možné kdykoliv rozebrat a opětovně zase nasadit a zafixovat

To umožňuje:

 • snadnou kontrolu hojení rány
 • možnost fixaci kdykoliv přetvarovat (např. při opadnutí otoků)
 • zahájit včasnou rehabilitaci končetiny při současném nasazení fixační pomůcky (Oped®)

Z pohledu pacienta

Tento systém představuje následující výhody:

 • zvýšený komfort (i tepelný)
 • hygiena
 • kratší celková doba léčby
 • snížená zdravotní rizika
 • snížené riziko opakované ruptury (u poranění Achillovy šlachy)

Z pohledu ošetřujícího lékaře

Vakuové systémy Oped® nabízejí tyto výhody:

 • snadná kontrola rány
 • snadné přetvarování
 • možnost rehabilitace v průběhu fixace (což vede ke zkrácení doby následné rehabilitace a v případě poranění Achillovy šlachy ke zvýšené elasticitě mělkých tkání po sejmutí fixace, neboli ke snížení rizika opakované ruptury)
 • nižší riziko hluboké žilní trombózy
 • nižší výskyt opakovaných ruptur v prvním období po skončení fixace
 • spolupracující aktivní pacient

Vakuové dlahy jsou vybaveny podrážkami nebo podpatkem, což umožňuje pohodlný pohyb. Pro první fáze léčby sutury Achillovy šlachy (kdy je kotník natažený do 30° plantární flexe) se nepoužívá žádná podrážka - pacient v tu dobu na nohu vůbec nedošlapuje a pokud se vůbec pohybuje, tak pouze po jedné noze a s plnou oporou dvou berlí (holí). Pro další fázi léčby (15°plantární flexe) se na VACO®achill nasazuje příslušný klínovitý podpatek. V tu dobu může pacient na nemocnou dolní končetinu částečně došlapovat (cca 30%), stále využívá opory berlí.

 

Pro poslední fázi léčby v pomůcce VACO®ped, stejně jako pro léčbu ve VACO®ped nebo VACO®pedes se používá rovná, nízká podrážka. Kotník poraněné končetiny je již v neutrální poloze (90°) a končetinu je možno (dle stavu pacienta) plně zatěžovat. Tato podrážka umožňuje pohodlný (téměř normální) pohyb po suchých površích.

 

V některých případech je možné na úplný závěr léčby zafixovaný kotník „odbrzdit“ tak, aby byl umožněn pohyb kotníku v rozsahu -10°až +10°. To přispěje k rychlejší rehabilitaci poraněné končetiny.

 

Výše uvedené změny podpatků a případně i „odbrždění“ hlezna do limitovaného pohybu je vždy doprovázeno výměnou ventrálních adaptérů, popřípadě změnou nastavení dorzálních adaptérů (jsou součástí dodávky).

 

Tyto změny nikdy neprovádějte sami o své vůli, vždy pouze na doporučení a výslovný souhlas lékaře!

 

Indikace:

Konzervativní léčba po poraněních měkkých tkání a zlomeninách v oblasti kotníku, následná fixace po operační léčbě zlomenin kotníku, fixace po artrodézách atd.

Možnosti nastavení:

- Fixace kotníku v libovolné poloze v rozmezí úhlu -15°až + 30° v krocích po 5°

- Limitovaný rozsah pohybu flexe–extenze v kotníku v rozsahu -15°až + 30° v libovolném rozmezí (min.10°)

Velikosti - dle velikosti obuvi

S - 35-40

M - 40-44

L -  44-50

Indikace

Vakuové fixační systémy firmy Oped® jsou bezpečné a účinné pro níže uvedené indikace. Správná doba a způsob užití pro každou indikaci je na posouzení ošetřujícího lékaře pro jednotlivého pacienta vzhledem k jeho aktuálnímu klinickému stavu.

Pooperativní a poúrazové fixace v případě operovaných zlomenin a poškození vazů, měkkých tkání či šlach:

 1. Veškeré fraktury nohy a oblastí kotníků po osteosyntézách.
 2. Konzervativní léčba stabilních zlomenin dolní končetiny: fraktury hlezna (Weber A, B i C), tarsů, metatarsů, patní kosti či prstů.
 3. Luxace v oblasti nohy.
 4. Konzervativní i operační léčba poškození vazů, měkkých tkání či šlach.
 5. Ruptura Achillovy šlachy.
 6. Poranění měkkých tkání DK po jejich chirurgickém ošetření.
 7. Následné korektivní ortopedické zásahy, například při artrodézách, tendotomiích, Hallux valgus apod.

Fixace pro dolní končetinu se syndromem diabetické nohy:

 1. osteomyelitis
 2. nehojící se neuropatický defekt
 3. Charkotova osteoarthropatie

 

 

Buďte první, kdo napíše příspěvek k této položce.

Nevyplňujte toto pole: